Održano 22. Otvoreno prvenstvo u raketnom modelarstvu za djecu i mladež u Obrovcu

Dana 30. rujna 2023., u Obrovcu, na Žegarskom polju, održano je 22. Otvoreno prvenstvo u raketnom modelarstvu za djecu i mladež. Organizator natjecanja bio je  Hrvatski astronautički i raketni savez, u suradnji s Astronomskim astronautičkim društvom Zadar, Udrugom tehničke kulture Faust Vrančić iz Obrovca, srednjom školom Obrovac i Amaterskim raketno astronautičkim klubom Dubrava – Zagreb, a pokrovitelj natjecanja bila je Zajednica tehničke kulture Zadarske županije.

Učenici su se natjecali u kategorijama nacionalne klase u raketnom modelarstvu za mladež:

1. učenici osnovnih škola – rakete s padobranom i rakete s trakom, promjera f18,

2. učenici srednjih škola – rakete s padobranom i rakete s trakom, promjera f40.

Na prvenstvu je sudjelovalo ukupno 100 sudionika od kojih je njih 70 učenika osnovnih i srednjih škola iz RH, koji su natjecanju pristupili u pratnji svojih mentora iz škola, udruga, klubova i saveza, odnosno svih institucija koje njeguju i ustraju u populariziranju raketnog modelarstva kao sportsko-tehničke discipline.

Cilj natjecanja bio je što duže održati lansiranu raketu u zraku, pri čemu se vrijeme mjerilo od trenutka lansiranja rakete do njezina prizemljenja uz pomoć padobrana ili trake (strimera). Kako bi se pravilno izmjerilo i zabilježilo ostvareno vrijeme leta, te se provjerila ispravnost pojedine rakete, natjecanje se održalo pod budnim okom sudaca.

Sudjelovalo je 20 učenika iz Obrovca u ekipama UTK Faust Vrančić i KMT SŠ Obrovac, a osvojili su sljedeće: